روستای مامیش خان
 
قالب وبلاگ

قیمتهای بروزکالاها

شعرمامیش خاناسلام

وقایع سال1392

افتتاح سامانه پیامکی

ثبت شماره موبایل درسامانه پیامکی

خبردارشویدامامتفاوت

تحصیل کرده های ممش خان

نقشه های هوایی ممش خان

جمعیت روستاهای صفاییه

هواشناسی ساعت به ساعت

قیمت محصولات ممش خان

شهدای روستا

قیمت آنلاین طلاوارز

مجله خوی نگار

باخبر شدیم که گروه کوهنوردی آذربایجان متشکل از 18 نفر روز پنجشنبه 13 شهریور 93 از تبریز به قصد فتح کوههای ممش خان عازم روستاشدند و بعداز زیارت وبازدید آرامگاه شمس تبریزی پنجشنبه شب را در مقبره آقامیرفتاح سپری کرده سپس جمعه صبح زودبعدازصرف صبحانه به قصد فتح قله ایت اوچان عازم کوه شدندوپس از فتح قله وفرودازآن راهی تبریز شدند .

می توانید تصاویرمربوط به سفراین گروه را اینجا ببینید.


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۷ ] [ 8:30 ] [ نجفی ]

چیدن علف ها و یونجه زارها در روستا، بطور کامل در 2 نوبت انجام می پذیرد. نوبت اول دراوایل ( تیر ماه ) است و نوبت دوم در اوایل ( شهریور ماه ) صورت میگیرد  که امروزه با علف چین(اوت پیچن) انجام می گیرد.هرچند دربرخی جاهای روستا هنوز علف چین کارنمی کند واهالی مجبورند باابزار قدیمی یعنی(کلنتی) علوفه را درو کنند. علفهائی که چیده میشوند بصورت منظم و در کنار یکدیگر روی زمین قرار میگیرندکه در زبان محلی به آنها ( لای) میگویند.یک روزیایک وعده پس از آنکه علفها چیده شدندوآبشان تحلیل رفت باید آنها را در دسته های کوچکترتوسط دو ابزار به نام (شنه) و(دیرمیخ) جمع آوری کنند که به آنها(خوروم) میگویند.وسپس آنهارابصورت فشرده تا می کنند که به آنها ( باغ ) گفته می شود.یک هفته تا 10 روز زمان نیاز است تا این (باغ ها)خشک شده وسپس آنهارا در یک گوشه از مزرعه بصورت مخروطی جمع می کنندکه به آن(جله) می گویند. تا بعدا توسط تراکتور به روستا ببرند یا در صورتی که نیاز ندارند بفروشند.به هر ترتیب این بسته ها (باغ ها) را با هر وسیله ای که در اختیار دارند ( تراکتور یا الاغ ) از زمینهای خود می آورندو همه آنها را در بالای پشت بام خانه  یادرخرمن خود جمع آوری میکنند.به مجموعه این علفهای خشک که بصورت فشرده ومنظم روی پشت بام خانه ها جمع می کنند،در زبان محلی ( تایا ) میگویند.و بزرگی و کوچکی آن بستگی به مقدارزمینهائی است که صاحب آن ( تایا ) در اختیار دارد، و هر چقدر اهالی روستا، زمین های بیشتری در اختیار داشته باشند،مقدار علفهائی را که می آورند نیز بیشتر خواهد بود.بعضی از آنها هم،محل مخصوصی را برای جمع آوری این علف ها، در کنار خانه های خود درست می کنند، که به اتاقک کوچکی شبیه است، که در زبان محلی، به این نوع سازه ها( کلاوا )میگویند.آنها علفهای خشک را که به پشت بام آورده اند،ابتدا در داخل( کلاوا)جمع میکنند تااین علفها،هم از دسترسی حیوانات دیگر اهالی در امان باشند و هم محکم در جای خود قرار بگیرند و وزش بادهاو امثال آن،موجب ریزش و تخریب آنها نگردند.اهالی روستا،روی علفهای جمع آوری شده (تایا) را با نایلون می پوشانند تا از نفوظ آب باران و برف به داخل آنها جلوگیری شود،چرا که در غیر اینصورت همه علفها خیس شدهو دیگر غیر قابل استفاده میگردند و به اصطلاح اهالی روستا،می سوزند و هیچ یک از دامها از این علفها استفاده نخواهند کرد.زمان مصرف این علفهای خشک، در ماههای سرد سال می باشد، و حدودا از نیمه ( آبان  ماه ) شروع شده و تانیمه( اردیبهشت ماه)سال آینده،ادامه دارد. این علفها در واقع آذوقه حیوانات آنها در ماههای سرد سال محسوب می شود.در زمستان هر روز مقداری از آنرا که نیاز روزانه دامهاست، خرد کرده و به مصرف دامها میرسانند. به دستگاهی که با آن در زمستان علفهای خشک را خرد میکنند در اصطلاح محلی ( اوراغ) میگویند.که کار اهالی را راحت و آسان کرده است. هم اکنون اکثر اهالی روستا از نوع برقی این علف خردکن ها استفاده میکنند که کارآیی بالا و راحت تری دارند. بطور کلی اهالی روستا یکی از مهمترین دسترنج و محصولشان، همین علفهای خشک( تایا ) می باشند و برای جمع آوری و تهیه آنها،تمام اعضای خانواده به سختی تلاش میکنند و یکی از دغدغه های همیشگی آنها، همین تهیه آذوقه برای دامهایشان میباشد، در واقع تمام مراحل( آبیاری زمین،چیدن علفها،خشک کردن و سپس آوردن علفها، و نیز جمع آوری آنها بر روی پشت بام خانه ها) در کنار یکدیگر محصولی بنام( تایا) را تشکیل میدهند.خلاصه اکنون زمان علوفه چینی در روستاست .


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۵ ] [ 15:20 ] [ نجفی ]
برای ارج نهادن به هم روستایی هایی که تحصیلات عالی دارند ونیز الگوبرداری دیگر نوجوانان وجوانان روستا برای ادامه تحصیل لیستی از افرادی که حداقل مدرک کاردانی دارند رابه همراه رشته،مدر ک وشغل تهیه کردیم که می توانید ازمنوی سمت راست "تحصیل کرده ها" مشاهده فرمایید. 


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۳۰ ] [ 15:50 ] [ نجفی ]

بدلیل عدم دسترسی برخی هم روستاییها به اینترنت

سامانه پیامکی روستا با قابلیت دریافت پیامک،نظرسنجی و مسابقه پیامکی راه اندازی شد 

شما برای ارسال نظرات و پیشنهادات خود در مورد روستا و وبسایت روستای ممش خان

 می توانید به شماره پیامکی روستا نظر خود را پیامک کنید

برای ثبت شماره موبایل خود روی لینک پایین کلیک کنید

ثبت شماره موبایل در سامانه پیام کوتاه 


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۷ ] [ 10:59 ] [ نجفی ]

بارش برف این نعمت الهی دیروز وامروز تمامی بخش صفاییه از جمله ممش خان را سفید پوش کرده است واین برای قشر کشاورز جای بسی خوشحالی است مخصوصا برای آن عده از اهالی که در روزهای آتی برای شکار کبک به کوه می روند طبق گزارش وعکس ارسالی آقای ابراهیم قنبری ارتفاع برف در خود روستا به 40 سانتی متر ودر ارتفاعات به 1 متر هم می رسد دمای هوا دیشب در روستا به 14- درجه رسیده بود وبرودت هوا تایک هفته آینده ادامه دارد.

عکس شنبه 23 آذر

   


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ جمعه ۱۳۹۲/۰۹/۲۲ ] [ 0:58 ] [ نجفی ]

همانطورکه می دانید روستای ممش خان از جهات مختلف یکی از روستاهای شناخته شده بخش صفاییه وشهرستان خوی است ووجود زیارتگاه و افراد با تحصیلات عالیه شاغل در سازمانهای مختلف موید این است. و بنده بنابه علاقه وافری که به روستا دارم از راه اندازی این وبلاگ اهداف مختلفی مثل معرفی بهتر روستا واهالی،جدیدترین خبرهای روستا،خاطره وعکسهای قدیمی از روستا واهالی،تبادل افکار در جهت بهبود وضعیت روستا ودیگر مطالب مفید رادنبال می کنم.دراین راستا دست همیاری به سوی تک تک شما عزیزان دراز می کنم تا مرا دراین هدف یاری نمایید.دراین مدت کوتاهی که وبلاگ راه اندازی شده بازدید کننده خوبی داشته ولی چیزی که برای من اهمیت زیادی دارد انتقادات وپیشنهادات شماست .ضمناهر مطلب یاعکسی برای ماارسال کنید به نام شما منتشر خواهد شد.

می توانید نظرات ومطالب خودررا درقالب پیام کوتاه یا ایمیل بفرستید.

09144631411        tm.najafi@yahoo.com


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ ] [ 12:4 ] [ نجفی ]

امسال نیز مثل سالهای قبل ایام تاسوعا وعاشورا مقبره آقامیرفتاح ومسجد روستای ممش خان  مملوء از عاشقان امام حسین ویارانش بود.هیئت عزاداری روستای ممش خان نیز درشبهای محرم علی الخصوص شب های تاسوعا وعاشورا مراسم پرشوری در مسجد داشت. صبح روز تاسوعا هیئت عزاداری روستای ممش خان از مسجدراهی مقبره گردیدوبااینکه هوای روزتاسوعا کمی سرد بود ولی زنجیره به هم پیوسته هیئت های عزاداری روستاها  در مسیر منتهی به زیارتگاه نشان از ایمان قلبی آنان به اهل بیت وشهدای کربلا بود.صبح روزعاشورای امسال با حرکت دسته کفن پوشان روستا به سمت مقبره آغاز گردیدونظم خاصی نسبت به سالهای قبل دیده می شد.اهالی دراین روز نیز مثل تاسوعا پذیرای ناهار عزاداران بودند وبعداز ظهر هیئت عزاداری روستا برای شام غریبان به سمت روستای گرمدرق حرکت کردند.امسال نیز طبق روال گذشته اهالی ومقبره به عزاداران حسینی 3 روز غذااحسان دادند.که انشااله مقبول درگاه حق تعالی گردد.

(برای مشاهده عکسهای عاشورا  کلیک کنید)

عکس1       عکس3        عکس5       عکس7       عکس9       عکس 11     روز عاشورا(صوتی)

عکس2       عکس4        عکس6       عکس8      عکس10       عکس12    شب تاسوعا(صوتی)


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ] [ 9:9 ] [ نجفی ]
طی پرسش از 7 خانواده روستای ممش خان که فروش بیشتری داشتند متوسط قیمت برخی از محصولات مرغوب بشرح ذیل اعلام می گردد .متعاقبا قیمت دیگر محصولات اعلام خواهد شد.

 

 

کالا واحد      قیمت(تومان)
الگز کیلو گرم 50000
کشک کیلو گرم 17000
پنیرکوزه(گاو) کیلو گرم 22000
روغن حیوانی(گاو) کیلو گرم 27000
خروس  قطعه 25000
بوقلمون  قطعه 50000
تخم مرغ دانه 350
سیب کیلوگرم 3000
تخمه افتابگردان کیلوگرم 9000
           
           
             

موضوعات مرتبط: اخبار روستا، قیمت محصولات روستا
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۸ ] [ 15:5 ] [ نجفی ]

درنظرداریم قیمت محصولات خانگی وکشاورزی ودامی وخدمات دیگر روستای ممش خان را که متوسط قیمت محصولات خانوارهای پرفروش روستا بوده بصورت ماهانه به اطلاع بازدیدکنندگان محترم برسانیم لذاتقاضا داریم نظرات سازنده تان رادراین خصوص ارسال فرمایید.


الگزکشکپنیرکوزه ایروغن حیوانی تخم مرغ
خروسبوقلمونسیبسیب زمینیتخمه کدو
تخمه آفتابگردانکرایه سوارینرخ کارگرو.......

بزودی قیمت ها اعلام خواهد شد


موضوعات مرتبط: اخبار روستا، قیمت محصولات روستا
[ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ ] [ 16:59 ] [ نجفی ]
طی یک مسابقه فوتسال که بین روستای ممش خان وقرخ یاشار که درسالن کارگران خوی درروزجمعه 3آبان برگزارگردید تیم ممش خان موفق شد بانتیجه پرگل 12 بر4 حریف راشکست دهند.

به امیدموفقیت روزافزون برتمامی اهالی


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۶ ] [ 23:29 ] [ نجفی ]
تلاش داریم با کمک شما هم روستایی های عزیز مجموعه ای خاطره انگیز از عکس ها وخاطرات قدیم وجدید از محیط روستا ونیز عکسهایی از اهالی قدیمی  گردآوری نماییم لذا از تمام کسانی که خاطره،عکس،شعروکلیپ مربوط به روستا دارند تقاضا داریم به ایمیل اینجانب ارسال نمایند.

tm.najafi@yahoo.com


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ ] [ 15:37 ] [ نجفی ]
یکی از نیازهای اساسی اهالی روستا ساخت غسالخانه درروستابود که به همت صندوق انصارالمهدی روستای ممشخان وباکمک های مالی که از خیرین روستا جمع آوری میشه غسالخانه ای درنزدیکی قبرستان روستای ممش خان در حال ساخت است.جاداردازهیئت امنای صندوق انصارالمهدی بخصوص آقای مجتبی رضایی که دراین راستازحمات زیادی کشیده اند تشکرکنیم.برای تسریع در مراحل ساخت نیاز مبرم به کمک های مالی شما هم روستایی های عزیز داریم .می توانیدکمک های مالی خودرابه آقای معصوم قنبری (09149616057) تحویل دهید.
اجرکم عندالله


موضوعات مرتبط: اخبار روستا
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۲۸ ] [ 9:12 ] [ نجفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره سايت

این وبسایت متعلق به همه کسانی است که اندک تعلقی نسبت به روستای ممش خان احساس می کنند،بنابراین آماده پذیرش مطالب مرتبط باموضوع روستای ممش خان و احیانا موارد جالب توجه دیگر هستیم.
امکانات وب

Online User